הטיפ החשוב ביותר בפרוייקט קידום אתרים בגוגל – בחירת ביטויים ממירים

בחירת ביטויים עבור קידום אתרים בגוגל

הרעיון של פרסום אתרים בגוגל וקידום אתרים בגוגל מוכר היטב לציבור הגדול של בוני אתרים, בעלי אתרים ומקדמי אתרים. השאיפה העקרונית היא לגרום לכך, שהאתר שבו מדובר יופיע במקום גבוה ככל האפשר ברשימת התוצאות של מנוע החיפוש, רצוי מאוד בדף הראשון, משום שרוב הגולשים אינם מסתכלים כלל בדף השני ואילך של רשימת התוצאות. ההנחה שעומדת בבסיס השאיפה הזאת היא: ככל שהאתר יופיע במקום גבוה יותר, כן גדל הסיכוי שהגולש אכן יקליק על הקישור וייכנס לאתר.

ההנחה הזאת כה מושרשת, עד שבעלי אתרים מוכנים להוציא כסף רב על קידום האתרים שלהם, אם בדרך של קידום אתרים אורגני (SEO), כלומר: השפעה על מנוע החיפוש כך שיציב את האתר במקום גבוה, ואם בדרך של תשלום ישיר לגוגל עבור הצגת האתר ברשימת המודעות (קישורים ממומנים). מאמצים אדירים מושקעים בתחרות הבלתי פוסקת הזאת, שבעצם איננה נגמרת לעולם.

אך האם ההנחה הזאת נכונה? האם פסגת השאיפות צריכה אכן להיות "מקום ראשון ברשימה"? מה באשר לתוצאות העסקיות – האם העובדה שהאתר אכן טיפס בסולם התוצאות הגבירה משמעותית את הכנסות העסק? האם יותר גולשים נכנסו לאתר, נרשמו באתר, רכשו באתר?

התשובה איננה תמיד ברורה. מסתבר שישנם גורמים נוספים המשפיעים על הגולשים, והערך המשמעותי יותר שצריך לבדוק איננו שיעור החשיפה, ואפילו לא שיעור ההקלקה, אלא יחס ההמרה – כלומר: כמה מן המגיעים לאתר אכן ביצעו בו את הפעולה שלשמה הוקם.

מה משפיע על הגולשים לבצע המרה? כנראה שהגורם הראשי והחשוב ביותר הוא המיקוד והידידותיות של האתר: גולש שמחפש אינפורמציה מסוימת, או מבקש לבצע פעולה מסוימת, עלול להיות מוסט ממטרתו בקלות רבה אם הדף איננו ידידותי, ברור וממוקד.

טקסטים ארוכים, שפע אפשרויות, קישורים שמסיחים את הדעת, גרפיקה מוגזמת, סרטונים קופצים, פונטים קשים לקריאה, ואפילו צבעים לא נעימים – כל אלה מסיחים את דעתו של הגולש וגורמים לו לנטוש את הדף. נכון, אם הגולש כלל לא הגיע לאתר בוודאי לא תתבצע המרה, אך עצם העובדה שהגולש הגיע לאתר עדיין אינה מבטיחה שיעור גבוה של המרה.

אמור מעתה: פרסום באינטרנט בכלל, וכמובן פרסום בגוגל בפרט, צריכים להימדד לא בשיעור החשיפה, לא במיקום ברשימת התוצאות ואפילו לא בשיעור ההקלקה, אלא בשיעור ההמרה. כן, יש לזהות את מילות המפתח הרלוונטיות, יש לקדם את האתר למקום הגבוה ביותר האפשרי, יש לדאוג לתוכן איכותי ולמבנה ידידותי וממוקד; אך יותר מכל יש להקפיד על בחירת ביטויים ממירים – כלומר, מילות מפתח וביטויי חיפוש שיגדילו את יחס ההמרה. זה המבחן האמיתי.

הרעיון נשמע פשוט, אך מסתבר שביצועו איננו כה פשוט. נדרשת מומחיות רבה בטכניקות של קידום אתרים, פרסום אתרים בגוגל ופרסום באינטרנט בכלל, ונדרש ידע רב בנעשה ברשת, כדי לבצע בחירת ביטויים ממירים נכונה שתתבטא בתוצאות העסקיות.